O betonie bez tajemnic

Najsłynniejsze pomniki z betonu

Beton ma mnóstwo zastosowań, o których systematycznie piszemy na naszym blogu. Dziś zajmiemy się tematem dużej wagi — pomnikami, które budowane są właśnie z tego materiału. Które są najpopularniejsze na świecie?

s

1. Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

Każdy chyba zna pomnik Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro. Ten jeden z najsłynniejszych monumentów świata powstał w 1931 roku, na setną rocznicę niepodległości Brazylii. Fundusze na wybudowanie go zbierane były przez 10 lat. Pomnik ma 30 metrów wysokości, a osadzony jest na ośmiometrowym cokole. To dzieło dwóch twórców — inżyniera konstruktora Heitora da Silva Costa oraz rzeźbiarza Paula Landowskiego. Sama figura jest imponujących rozmiarów, jednak to, że widoczna jest z daleka, zawdzięcza nie tylko swojej wysokości, ale również umieszczeniu na szczycie 740-metrowej góry. Chrystus Odkupiciel przedstawiony jest w pozycji stojącej, z szeroko rozpostartymi ramionami. Taki gest oznacza błogosławieństwo dla miasta, ale także powitanie — nie bez powodu widać ją od wjazdu do miasta. Pod pomnikiem znajduje się taras widokowy, na który można wejść schodami lub wjechać kolejką linową. Pomnik ten został wykonany z żelbetu. Ten materiał pozwala budować obiekty o tak dużej skali. Figura pokryta jest płytkami z kamienia. Od 7 lipca 2007 Chrystus Odkupiciel z Rio de Janeiro jest uznawany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

s

2. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

To pomnik, który został stworzony dla upamiętnienia zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Zbudowano go według projektu Petera Eisenmana i wybudowany został w latach 2003–2005 w centrum Berlina. Zajmuje powierzchnię 19 tys. m². Jego odsłonięcie miało miejsce 10 maja 2005, a od 12 maja jest on dostępny dla zwiedzających. W pierwszym roku po otwarciu odwiedziło go ponad 3,5 mln. osób. Pomnik złożony jest z 2711 betonowych bloków-steli, które ustawione są równolegle, w szeregach, z niewielkim odchyleniem od pionu. Obrzeże pomnika porasta 41 drzew. Betonowe bloki zabezpieczone są powłoką, która umożliwia łatwe usunięcie graffiti. Koszty budowy wziął na siebie rząd Republiki Federalnej Niemiec.

histmag.org

histmag.org

3. Łuk Zjednoczenia w Pjongjang w Korei Północnej

Władze państw totalitarnych i dyktatorzy lubią wznosić betonowe pomniki. Jednym z nich jest największy łuk triumfalny na świecie. Postawiono go w 2001 roku nad Autostradą Zjednoczenia, która prowadzi z Pjongjangu do granicy z Koreą Południową. Ten kolosalny pomnik w połączeniu z szosą mają być propagandą, wyrazem pragnienia władz Korei Północnej w sprawie pojednania się z Koreą Południową. Pomnik ten jest wysoki na ponad 30 m, a szeroki na 60 m. Przedstawia dwie kobiety w strojach koreańskich. Trzymają one mapę, na której widnieją dwie połączone ze sobą części Korei.

podroze.onet.pl

podroze.onet.pl

s

Powyższe monumenty to kolejny przykład na to, że beton to tworzywo o wielu możliwościach. Śledźcie naszego bloga, a dowiecie się o jego właściwościach i zastosowaniach!

Napisz komentarz