O betonie bez tajemnic

Jak naprawić popękaną posadzkę betonową?

Bez względu na to, w jakim miejscu się znajdujemy, każdemu z nas zależy, aby użytkowana na co dzień posadzka odznaczała się znakomitymi walorami estetycznymi i wysoką wytrzymałością na uszkodzenia. Niestety w niektórych sytuacjach może się zdarzyć, że posadzka betonowa ulegnie popękaniu. Wpływ na to może mieć wiele czynników. Aby stworzona wylewka charakteryzowała się znakomitym wyglądem przez długi czas, należy o nią w odpowiedni sposób zadbać. Tylko w ten sposób posadzka betonowa będzie mogła być intensywnie eksploatowana bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia. W takim przypadku sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób.

Dlaczego posadzki betonowe pękają?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi mówiącej, dlaczego posadzki betonowe pękają. Jak zostało to już wspomniane, wpływ na niszczenie wylewki może mieć szereg czynników. Pękanie posadzki może być spowodowane niską jakością zastosowanych materiałów lub też niewłaściwą techniką tworzenia wylewki. Posadzka może odznaczać się złymi parametrami technicznymi również wówczas, gdy proces zacierania został przeprowadzony zbyt wcześnie lub zbyt późno. W takim przypadku dochodzi zazwyczaj do osłabienia jej struktury, a to powoduje, że jest bardzo mocno podatna nie tylko na zarysowania, ale właśnie na pęknięcia.

Nie jest żadną tajemnicą, że posadzki ulegają zniszczeniu pod wpływem działania niesprzyjających warunków pogodowych. Czynniki, takie jak mróz, silny wiatr czy też opady deszczu i śniegu mają znaczący wpływ na obniżenie walorów wytrzymałościowych wylewki, a to ostatecznie może doprowadzić do pęknięcia posadzki. Mówiąc o działaniu czynników zewnętrznych warto wspomnieć, że negatywny wpływ na wytrzymałość posadzki betonowej ma również sól, którą w czasie zimy posypywane są chociażby drogi oraz chodniki. Ich drobinki są przenoszone pod podeszwą obuwia oraz na oponach samochodów osobowych i ciężarowych. Gdy tylko sól trafi na posadzkę betonową, może przyczynić się do jej szybszego zużycia.

W jaki sposób radzić sobie z popękaną posadzką?

Faktem jest, że nie ma jednego, sprawdzonego sposobu, by poradzić sobie z uszkodzoną i popękaną posadzką. Wszystko jest bowiem uzależnione od konkretnego przypadku. W kwestii naprawy betonu można stosować powłoki z żywicy epoksydowej. Powłokę tę wykorzystuje się zwłaszcza w krytycznych miejscach, które są szczególnie narażone na obciążenia. Pozwoli to zachować trwałość betonu na dłużej. Warto też dbać o naprawy wszelkich szczelin zanim zrobią się bardzo duże i naprawa stanie się bardziej kosztowna. Oznacza to, że konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów posadzki, a w razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, należy możliwie najszybciej przystąpić do naprawy. W ten sposób będziemy mieć możliwość całkowitego pozbycia się problemu w taki sposób, by ubytki zostały niemal niezauważalnie zaklejone specjalnie przygotowaną zaprawą.

Doraźna naprawa posadzki

Niewielkie ubytki w posadzce może wyeliminować każdy z nas. W takim przypadku konieczne jest przygotowanie specjalnej zaprawy i szpachli. Nieocenione będą również choć podstawowe umiejętności budowlane. Łatając wszelkie uszczerbki i pęknięcia w posadzce ważne jest, aby pozbyć się wszystkich luźnych elementów. Najlepiej zastosować specjalny odkurzacz przemysłowy, który wyciągnie powstały pył oraz kurz. Dzięki temu proces zalepiania ubytków będzie mógł być przeprowadzony w odpowiedni sposób.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z większymi ubytkami w posadzce (spowodowanymi chociażby upadkiem palety w magazynie), wówczas trzeba stawiać na sprawdzone i profesjonalne rozwiązania. W takim przypadku warto znaleźć firmę, która na co dzień zajmuje się naprawą posadzek betonowych. Przedsiębiorstwa te dysponują fachowym sprzętem i wykwalifikowanymi pracownikami, którzy są w stanie przeprowadzić niezbędne prace zgodnie ze sztuką. Dzięki temu po wykonanej naprawie posadzka będzie mogła być eksploatowana jeszcze przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia.

Napisz komentarz