O betonie bez tajemnic

Beton lekki – co to takiego?

Rodzajów betonu jest wiele. Co za tym idzie, można również wykorzystać go do różnych rodzajów prac budowlanych — wszak beton betonowi nierówny. Dziś chcemy przyjrzeć się nieco bliżej jednemu z typów — betonowi lekkiemu. Co go wyróżnia?

 

Beton lekki — co to takiego?

Beton lekki to taki, którego ciężar objętościowy wynosi między 800 a 2000 kg/m³. Wykonuje się go z zastosowaniem lekkich kruszyw, a także betonów komórkowych, które wytwarzane są z cementu, piasku, wody oraz środka pianotwórczego. Betony lekkie są przede wszystkim używanie do wykonywania elementów ściennych i stropowych średniowymiarowych. W praktyce oznacza to, że płyty ścienne i stropowe, oraz stropy drobnowymiarowe, takie jak bloczki ścienne czy prefabrykowane nadproża wykonywane są właśnie z betonu lekkiego. Dzięki niewielkiemu ciężarowi tego betonu może służyć jako warstwa wyrównawcza oraz podkładowa. Dobrze sprawdzi się również w charakterze materiału pod ogrzewanie podłogowe w czasie renowacji starych stropów lub wykonywania powierzchni o dużym spadku. W miejscach, gdzie zwykłe mieszanki są za ciężkie, ten beton zda egzamin!

 

alegratka.pl

alegratka.pl

 

Do czego wykorzystuje się betony lekkie?

Taki beton może być materiałem izolacyjnym, izolacyjno-konstrukcyjnym oraz konstrukcyjnym. Produkt ten jest najczęściej używany jako:

  • warstwa spadkowa i termoizolacyjna dachów płaskich i tarasów,
  • izolacyjna warstwa stropu, umieszczana nad ostatnią kondygnacją lub nad piwnicą,
  • warstwa wypełniająco-izolacyjna, która odciąży konstrukcję w projektach renowacji starych stropów,
  • podbudowa pod chodnik na moście,
  • warstwa termoizolacyjna w ogrzewaniu podłogowym.

 

Dlaczego warto?

Dzięki betonowi lekkiemu cała konstrukcja ma w rezultacie mniejszy ciężar. Pozwala on także odciążyć istniejące strony przy remontach budynków. Może wzmocnić izolacyjność cieplną podłóg, na skutek czego pozytywnie wpłynie na oszczędność energii przy ogrzewaniu budynku. Jest zabezpieczeniem dla instalacji ciepłowniczych i ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Jego właściwości izolacyjne sprawią, że szybko odczujesz różnicę w czasie korzystania z gotowego obiektu.

 

Wszystkie osoby zainteresowane usługami związanymi z betonem, w tym m.in. szlifowaniem betonu zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

Napisz komentarz