O betonie bez tajemnic

Dobór narzędzi diamentowych do mocy maszyn i elektronarzędzi tnących

Do prac montażowych używamy przede wszystkim elektronarzędzi, którymi wycina się rowki i kanały pod instalacje elektryczne, ogrzewanie i instalacje sanitarne. Do cięcia w materiałach twardych, takich jak beton, to podstawowe urządzenia, używane w pracach montażowych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Bruzdownice to elektronarzędzia, dzięki którym możliwe staje się wykonanie w murach wgłębień na różnego rodzaju kable, przewody i rury. Najbardziej przydatne są podczas układania instalacji elektrycznych, sanitarnych oraz wycinania pod ogrzewanie. Należy wycinać nimi przede wszystkim w twardych materiałach. Dobrze sprawdzą się podczas cięcia w cegłach i betonie. W bruzdownicach znajdują się dwie diamentowe tarcze, napędzane przez silnik elektryczny. Są one takie same jak w szlifierkach kątowych. Odstęp pomiędzy tarczami jest regulowany przez tulejki dystansowe. Dzięki zabezpieczeniu obracających się tarcz przymocowaną do stopy osłoną możliwe jest przesuwanie bruzdownicy po podłożu.

 

Betonsge

 

Narzędzia a moc

Co jest pierwszym kryterium podczas wyboru bruzdownicy? Przede wszystkim maksymalne parametry cięcia. W praktyce oznacza to szerokość i głębokość cięcia. Nie jest tu istotne przeznaczenie — może być używana i przez elektryka, hydraulika i innych specjalistów. Uwagę powinniśmy skupić również na mocy urządzenia. To bardzo istotny parametr — powinien być możliwie jak najwyższy. Maszyna współpracuje bowiem z dwiema diamentowymi tarczami, a te w czasie cięcia w np. betonie będą stawiały spory opór.

Jeżeli będziemy wykonywać cięcie elektronarzędziem z silnikiem o niewystarczającej mocy, narazimy cięty materiał na zacięcie w nim tarcz. Dodatkowo może doprowadzić to do uszkodzenia urządzenia.

Dobrze jest dobierać elektronarzędzia o mocy większej niż minimalna, jakiej będziemy potrzebować. Pracując pod dużym obciążeniem, silnik powinien być przygotowany na ewentualne negatywne działanie wysokiej temperatury. Większa moc silnika gwarantuje również bardziej płynną obróbkę betonu, zwłaszcza przy zmiennym obciążeniu elektronarzędzia, które jest skutkiem zagłębienia narzędzia tnącego w twardym materiale.

Bruzdownice to jednak niejedyne narzędzia, których możemy używać do wycinania rowków pod przewody elektryczne czy rury. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diamentowego cięcia betonu, serdecznie zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszego bloga!

Napisz komentarz