O betonie bez tajemnic

Czym uzupełnić ubytki w posadzce betonowej?

Każdy z nas z pewnością chce, aby posadzka betonowa wewnątrz budynku charakteryzowała się nie tylko znakomitym wyglądem, ale również wysoką wytrzymałością mechaniczną. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy na jej powierzchni pojawiają się ubytki. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie specjalnych materiałów, które pozwolą na pozbycie się tego problemu oraz na zapewnienie najwyższej jakości posadzki, bez względu na to, w jakiej przestrzeni jesteśmy.

Niezależnie czy znajdujemy się w hali magazynowej czy też w hotelu, we wszystkich tych miejscach wykorzystuje się posadzki betonowe. Ich ogromną zaletą jest wysoka odporność na ścieranie, a także na intensywne eksploatowanie. Faktem jest jednak, że również tego typu wylewki się zużywają, co ciągnie za sobą konieczność podjęcia różnego rodzaju prac serwisowych.

Jak uzupełnić ubytki w posadzce betonowej?

Istnieje kilka sposobów na uzupełnienie ubytków w posadzce betonowej. Po pierwsze można zdecydować się na zalepienie nierówności przygotowaną wcześniej zaprawą. W takiej sytuacji należy zmieszać cement, piasek oraz wodę tak, aby uzyskać odpowiednią strukturę. Wspomnieć w tym miejscu jednak trzeba, że tego typu działania uznajemy raczej za doraźne, gdyż stworzona zaprawa może niedostatecznie związać się ze starym betonem. Skuteczność działania stworzonego spoiwa może być zatem utrzymana na niewystarczającym poziomie.

Innym sposobem na uzupełnienie ubytków w posadzce jest skorzystanie z gotowej zaprawy, którą można kupić w większości sklepów budowlanych. Spoiwo przygotowuje się zgodnie z instrukcją przedstawioną na opakowaniu, a stworzona zaprawa powinna w znakomity sposób wypełnić wszelkie ubytki w posadzce.

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą metodą na własnoręcznie wykonane wypełnienie ubytków w posadzce betonowej jest skorzystanie ze specjalistycznych zapraw przygotowanych właśnie z myślą o konieczności przeprowadzenia napraw w betonowych powierzchniach. Produkty tego typu poradzą sobie z zalepieniem zarówno dziur, jak i pęknięć. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że potrafią mocno zespoić się ze starym betonem.

W jaki sposób uzupełniać ubytki?

Bez względu na to, w jaki sposób uzupełnimy powstałe ubytki w posadzce, warto zdecydować się na zastosowanie metody nadlewania. Polega ona na tym, że w czasie prac serwisowych, przygotowaną zaprawę należy nakładać warstwa po warstwie, czekając aż każda poprzednia wyschnie. Dzięki temu stworzone wypełnienie będzie trwałe i wyeliminuje ryzyko powstania kolejnej dziury w tym samym miejscu.

Czy naprawę posadzki można przeprowadzić samodzielnie?

To, czy uzupełnienie ubytku w posadzce może być przeprowadzone we własnym zakresie jest uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć swoje doświadczenie i umiejętności w wykonywaniu tego typu prac. Oprócz tego wiele zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Doraźne naprawy mogą być wykonywane przez osoby niezaznajomione z branżą budowlaną, jednak w sytuacji, gdy oczekujemy najwyższej jakości realizacji, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy oferującej prace naprawy posadzek.

Przedsiębiorstwa te posiadają niezbędny sprzęt, ale przede wszystkim umiejętności, które pozwolą na wykonanie usługi w możliwie najbardziej sprawny i fachowy sposób. Ważne, aby zastosowana technika działań była w odpowiedni sposób dobrana do rodzaju ubytku w betonie. Posadzki mogą być naprawione na kilka sposobów. Można się zdecydować na naprawę w systemie jastrychu epoksydowego, klamrowanie pęknięć, nadbudowę posadzki, zabezpieczenie betonu powłokami chemicznymi, a także na wykonanie powłoki antypoślizgowej. Wszystko jest uzależnione od danej realizacji oraz od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Szerokie spektrum możliwych do wykonania prac powoduje, że każda osoba znajdzie najwłaściwsze rozwiązanie dla swoich potrzeb. Zaawansowane technologie stosowane przez konkretną firmę budowalną sprawiają, że prowadzone prace mogą być wykonywane nawet w niskich temperaturach. Realizacje sprostają więc oczekiwaniom najbardziej wymagających osób.

Napisz komentarz