Bez kategorii

Beton w języku polskim – ciekawostki

Cięcie betonu to nasza specjalność. Jednak sam beton może znaczyć o wiele więcej niż tworzywo używane w budownictwie. Miejski Słownik Slangu i mowy potocznej wyróżnia aż piętnaście różnych znaczeń wyrazu beton. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Poznajmy beton nieco bliżej, z innej niż budowlanej perspektywy.

 

 

W slangu, czyli nieoficjalnym języku, używanym przez określoną grupę społeczną, najczęściej przez młodzież, beton ma najróżniejsze znaczenia. Nie odnoszą się one zupełnie do cięcia liną diamentową. Niektóre ze znaczeń, które przytoczymy, mają znaczenia, których nikt by się nie spodziewał. Czym jest beton według współczesnej młodzieży? Przeczytajcie.

 

Beton w slangu – znaczenia

  1. Bezsensowny dowcip (często określany również jako suchy)
  2. Człowiek z układami. W żaden sposób nie można mu zagrozić, nie można go zwolnić. Związkowiec. Weteran, osoba starsza, z doświadczeniem.
  3. Kibic Lechii Gdańsk. W liczbie mnogiej Budowlany Klub Sportowy — Lechia.
  4. Stan psychofizyczny charakteryzujący się nikłą świadomością, trudnością w odczuwaniu bodźców docierających z otoczenia. Towarzyszy mu często urywkowy zanik pamięci oraz trudność w nawiązaniu logicznego kontaktu interpersonalnego. Stan ten najczęściej uzyskiwany po spożyciu dużej dawki alkoholu.
  5. Dopalacz wprowadzany do organizmu poprzez wciąganie nosem.
  6. Rzecz głupia, ale zarazem śmieszna — znaczenie podobne do pierwszego z wymienionych — kiepski dowcip.

 

cubes wall

 

Język polski kryje w sobie wiele ciekawostek. Kto by się spodziewał, że materiał budowlany, może mieć tak wiele potocznych znaczeń. Znane jest również powiedzenie ze słowem beton, a konkretnie — mur beton. To inaczej wyrażone „na pewno”, „bez wątpienia”, „zdecydowanie”. Często można usłyszeć je w potocznej mowie. Każdy z Was na mur beton kiedyś go użył.

 

Wszystkich tych, którzy są zainteresowani betonem w użyciu dosłownym, a nie jedynie przenośnym, zachęcamy do kontaktu. Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące cięcia betonu liną diamentową lub innych naszych dziedzin. Szczegóły oferty naszej firmy znaleźć można na www.julispec.pl.

 

 

1 Komentarz Beton w języku polskim – ciekawostki

Napisz komentarz