O betonie bez tajemnic

Narzędzia do cięcia betonu

Cięcie betonu to temat, na który najwięcej mogą powiedzieć specjaliści. Osobom spoza branży trudno jest wyobrazić sobie całą tę procedurę. Postaramy się dziś wyjaśnić, jakimi narzędziami posługujemy się podczas cięcia betonu.

 

Materiały budowlane to często beton połączony ze stalą. Przez wiele lat modyfikowany był on domieszkami chemicznymi, jednak zawsze podstawowymi składnikami pozostają cement oraz zbrojenie, czyli stal. Inżynieria budowlana od dawna konstruuje narzędzia do obróbki betonu. Możemy zaryzykować i nazwać narzędzia do cięcia betonu diamentowymi. Budowane są one na bazie diamentu syntetycznego, dzięki czemu znakomicie pasują do cięcia betonu połączonego ze stalą. To idealne zestawienie diamentu prasowanego z domieszkami węgla, krzemu, niklu oraz innych materiałów spowodowało, że świetnie znalazły swe zastosowanie w budownictwie.

 

castorama.pl

castorama.pl

 

Do czego przede wszystkim stosowane są narzędzia diamentowe?

Narzędzia diamentowe stosowane są w kategoriach twardości materiałów. Do twardych struktur betonowych zawsze używa się narzędzi o konstrukcji miękkiej i odwrotnie – dla miękkich materiałów budowlanych stosuje się narzędzia twarde. Firmy z bogatym doświadczeniem często przygotowują narzędzia do obróbki betonu samodzielnie. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w tej dziedzinie mogą same dobrać segmenty diamentowe o różnych wartościach. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy podczas realizacji cięcia należy przeprowadzić ostrzenie narzędzia diamentowego. Służą do tego specjalne kamienie ostrzące. Przy ich pomocy można szybko przywrócić narzędziu jego sprawność. Ponieważ narzędzie z reguły się tępi, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, ile jest stali w obrabianym betonie.

 

Wygląd narzędzi a ich specyfikacja 

Narzędzi diamentowych nie da się rozróżnić i ocenić wizualnie. Można to zrobić jedynie na podstawie opisu producenta. Coraz częściej na rynku spotkać można wyprodukowane narzędzia z dużym segmentem. Wyglądają one ładnie, estetycznie, a w dodatku są niedrogie, ale nie da się używać ich przez dłuższy czas, a w dodatku cechuje je niewielka szybkość cięcia. W kwestii doboru sprzętu warto skontaktować się ze specjalistami. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!

Napisz komentarz