O betonie bez tajemnic

Beton architektoniczny w kuchni -­ inspiracje

Beton to jeden z najstarszych materiałów budowlanych znany od wielu wieków. Pierwsze w pełni betonowe konstrukcje pojawiały się już w Starożytnym Rzymie. Podróżując wzdłuż Morza Śródziemnego, można podziwiać wiele zabytkowych mostów, akweduktów oraz budynków wykonanych z betonu, które powstały za czasów imperium i przetrwały do dziś. Wraz z upływem czasu i rozwojem technologii beton ewoluował. Współczesne procesy produkcji pozwalają tworzyć beton o różnych parametrach takich jak gęstość oraz wytrzymałość. Jednak pomimo coraz lepszych cech technicznych betonu, nie zmienia się jego forma. To w dalszym ciągu surowa, szara masa charakteryzująca się swoją prostotą oraz chłodną fakturą.

 

Dla wielu osób beton może być uznawany za nieatrakcyjny i mało reprezentatywny materiał, jednak opinie projektantów wnętrz są jednoznaczne. Beton architektoniczny to najnowszy trend w dziedzinie aranżacji, który staję się niezwykle popularny na całym świecie. Beton architektoniczny ma fakturę niewymagającą tynkowania ani malowania. Pokryty jest natomiast specjalną warstwą impregnującą, która zabezpiecza go przed niekorzystnym wpływem wilgoci oraz tłuszczów. To materiał, który doskonale sprawdza się w aranżacjach kuchennych, ponieważ jest nie tylko estetyczny, ale również niezwykle funkcjonalny i ultrahigieniczny. Umożliwia łatwe usuwanie wszelkich zabrudzeń znajdujących się na jego powierzchni. W większości przypadków beton architektoniczny jest wykorzystywany jako forma elewacji ścian, jednak inspiracji na jego wykorzystanie w kuchni jest o wiele więcej. Plastyczne możliwości sprawiają, że można go wykorzystać do stworzenia niemal wszystkiego. Obecnie przy jego pomocy tworzy się takie elementy jak motywy dekoracyjne, blaty, a nawet meble.

 

domzpomyslem.pl

domzpomyslem.pl

 

Co wyjątkowego jest w betonie architektonicznym?

Beton architektoniczny wyróżnia się swoją surowością, dlatego jest szczególnie ceniony przez osoby, które chciałby nadać swojej kuchni minimalistycznego, a jednocześnie nowoczesnego wyglądu. Jego odcień doskonale komponuje się z połyskującymi białymi i czarnymi elementami wystroju oraz z metalem. W ten sposób powstaje efekt niewymuszonej elegancji, który swoją prostotą potrafi oczarować nie jeden gust. Osoby, które planujące wykorzystać beton w formie dekoracji ściennej mogą wybrać jedno spośród kilku rozwiązań. Do najpopularniejszych zalicza się proste płyty betonowe, które są kotwiczone do ściany lub dekoracyjne płytki o różnorodnych fakturach, odcieniach i nieregularnych wzorach. Warto zwrócić szczególną uwagę na płytki betonowe 3D. To najnowszy trend, który umożliwia wykreowanie specyficznej kompozycji. Nieregularne kształty, krzywizny oraz charakterystyczne wcięcia tworzą niepowtarzalną grę odcieni na szarej powierzchni betonu. To bez wątpienia najlepszy sposób na stworzenie nowoczesnej i niebanalnej kuchni.

 

Beton inspiracją

W naszej opinii tyle ile jest pomysłów, tyle może być sposobów wykorzystania betonu architektonicznego w kuchni, dlatego szukając ciekawych inspiracji na aranżacje wnętrza kuchni, warto rozważyć jego wykorzystanie. Czasami nawet drobny element wykonany z betonu może sprawić, że całe wnętrze nabierze zupełnie innego charakteru. Odkryjesz piękno w swojej kuchni, które sprosta wszystkim Twoim wymaganiom.

Napisz komentarz