O betonie bez tajemnic

Beton a budowa domu

Czy z betonu można zbudować dom? Beton jest składnikiem cegieł, z których powstają ściany budynku. To tak zwany beton komórkowy, który umożliwia wykonanie wszelkich projektów architektonicznych, nawet tych najbardziej wymyślnych i wymagających. Dziś napiszemy, jak należy zaprojektować mury, aby budowa domu trwała jak najkrócej.

Fundamenty i piwnice

Ściany fundamentowe i piwniczne odgrywają ogromnie ważną rolę w całej konstrukcji budynku. Muszą przenieść na grunt nie tylko cały ciężar konstrukcji, ale i pozostałe obciążenia, które na niego oddziałują. To, na jakiej głębokości muszą zostać posadzone jest oznaczone w projekcie – podobnie jak szerokość i wysokość.

Ściany fundamentowe muszą znajdować się pod każdą ścianą konstrukcyjną – zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Są oparte na ławach fundamentowych z betonu, który zostaje dodatkowo wzmocniony stalą. Wspomniane ściany fundamentowe i piwniczne przeważnie murowane są z bloczków betonowych. Mniej popularne jest wykonywanie ich z betonu zbrojonego stalowymi prętami.

 

info.ladnydom.pl

info.ladnydom.pl

 

Ściany jednowarstwowe

Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu nie musimy dodatkowo ocieplać budynku. Ściana zostaje zbudowana z szerokich bloczków, które dobrze przewodzą ciepło. W związku z tym mury wykazują wymaganą izolacyjność o współczynniku przenikania ciepła U maksymalnie 0,3 W/(m2∙K). Wykorzystywane bloczki mają grubości 36, 42, 48 cm, a klasy 350 albo 400. Przy projektowaniu takich ścian wysokość zostaje dostosowana do powtarzalnej wysokości poszczególnych bloczków. Uwzględnia się przy tym zsumowaną grubość spoin poziomych.

Jeżeli chcemy całkowicie wykorzystać właściwości takich ścian, powinniśmy wystrzegać się mostków termicznych. Są to miejsca, przez które mogłoby ulatniać się ciepło. Warto nadmienić, że pod oknami powinniśmy montować zbrojenie poziome, które układa się w spoinie.

 

Ściany dwuwarstwowe

Aby murować ściany dwuwarstwowe, korzysta się przeważnie z bloczków o grubości 30 albo 24 cm. Warstwa nośna może mieć mniejszą izolacyjność cieplną niż ściana jednowarstwowa. Tutaj za izolacyjność termiczną odpowiada głównie warstwa ocieplenia z wełny mineralnej czy ze styropianu. Ten rodzaj ścian murowany jest na spoiny cienkowarstwowe (czyli poziome) lub też na zaprawę tradycyjną, pod warunkiem, że ich boki nie zostały przygotowane do łączenia na pióra i wpusty. Wówczas wykonuje się również spoiny pionowe. To jedyny dopuszczalny dla tej technologii sposób, jeżeli budynek ma zostać postawiony na terenie działalności górniczej.

Ściany dwuwarstwowe są najczęściej ocieplane metodą lekką mokrą, znaną również jako BSO (czyli bezspoinowy system ociepleniowy) lub ETICS (to skrót od angielskiego External Thermal Insulation Composite System). To, jaką grubość będzie miało ocieplenie, projektant ustala sam, mając na uwadze założenia, jakie ma spełniać budowla, a także grubość muru.

 

Jak widać, beton jest powszechnie wykorzystywany do budowy domów i innych konstrukcji. Wszystkich zainteresowanych działaniami związanymi z betonem, np. takimi, jak wiercenie otworów w betonie, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Napisz komentarz