Bez kategorii

Piosenki z betonem w tle

Beton to szary, smutny, monotonny temat. Tak myślą te osoby, które nigdy nie przyglądały się mu na inne sposoby. Może rzeczywiście ma on szarą barwę, jednak okazuje się, że wykorzystywany jest na liczne sposoby. I bardzo często go nie doceniamy. Na przykład wtedy, gdy słyszymy o nim w piosenkach. Żadna nie przychodzi Wam na myśl? Otóż jest ich więcej niż mogłoby się wydawać. Poznajcie kilka z nich!

 

Martyna Jakubowicz — „W domach z betonu”

Wszyscy znają tekst piosenki w wykonaniu Martyny Jakubowicz. Często pojawia się w polskich produkcjach filmowych i bywa śpiewana przy dźwiękach gitary na spotkaniach przy ognisku. Niewielu zauważa jednak, że pojawia się w niej beton i to nawet w tytule. Piosenka nie ma wprawdzie wiele wspólnego z budownictwem, a wspomniane „domy z betonu” są metaforą społeczeństwa, jednak nie można zaprzeczyć — beton odgrywa tu rolę zasadniczą.

 

W domach z betonu
Nie ma wolnej miłości
Są stosunki małżeńskie oraz akty nierządne
Casanova tu u nas nie gości […]

 

 

 

Czesław Mozil — „Żaba tonie w betonie”

Urodzony w Polsce, a wychowany w Danii artysta znany jest z tworzenia dość oryginalnych utworów. Alternatywny pop, który słyszymy na jego płytach, zdobył serca tysięcy fanów. Na jego pierwszej płycie, zatytułowanej „Debiut”, znalazła się piosenka o tytule „Żaba tonie w betonie”. Beton przedstawiony jest w niej dość osobliwie, jednak bajkowa sceneria fabuła, pozwala zakończyć opowieść o żabie happy endem.

 

Na peryferiach miasta
Gdzie asfalt trawą zarasta
Wzdłuż torów, gdzie pasą się konie
Szła żabka po świeżym betonie […]

 

 

Urszula — „Dmuchawce, latawce, wiatr”

Tej wokalistki chyba nikomu przedstawiać nie trzeba – była autorką takich przebojów jak „Konik na biegunach” czy „Malinowy król” wykreowała hit pt. „Dmuchawce, latawce, wiatr” nie mając raczej zamiaru śpiewać o betonie. W tym wypadku jest on szarą codziennością, od której ucieka artystka. W teledysku Urszula znajduje się na łące, na której śpiewa o miłości. Tutaj beton jest symbolem monotonii i życia i krajobrazu.

 

Dmuchawce, latawce, wiatr
Daleko z betonu świat […]

 

 

Słuchając wymienionych wyżej piosenek, z pewnością nie zwracaliście do tej pory uwagi na to, że pojawia się w nich beton. Te utwory mogliście widzieć już na naszym profilu na Facebooku. Jeśli nie, zachęcamy do polubienia naszej firmy!

1 Komentarz Piosenki z betonem w tle

Napisz komentarz