Co znaleźliśmy w kościele katedralnym Świętego Krzyża w Opolu?
Bardzo lubimy przedstawiać Wam relacje z naszych prac. Na dziś przygotowaliśmy coś wyjątkowego – odwiert w kaplicy w kościele katedralnym św. Krzyża w Opolu. Przeczytajcie, co się działo!
[nbsp]
Na czym polegała nasza praca?
Zaraz po długim weekendzie sierpniowym, 16.08.2016 r. wykonaliśmy odwiert w szesnastowiecznej kaplicy św. Jadwigi w kościele katedralnym św. Krzyża w Opolu. Wywiercony przez nas otwór o średnicy 10 cm i długości 51 cm wiódł przez posadzkę, przebijając również sklepienie krypty, która znajdowała się pod kaplicą. Grobowiec wykryto już wcześniej, w czasie badań georadarowych, które wykonano w katedrze. Zarządca świątyni i służby konserwatorskie prosiły, aby ocenić wiek krypty, ilość i kondycję znajdujących się w niej pochówków i stan toksyczności powietrza w krypcie. Poproszeni zostaliśmy też o zlokalizowanie wejścia do krypty, oszacowanie ceny i czasu jej możliwego opróżnienia w ramach badań archeologicznych i ekshumacji. Mieliśmy również wycenić koszta konserwacji murów. Przez wspomniany otwór do wnętrza krypty zostało wprowadzone oświetlenie oraz kamera. Posłużył on również do pobrania również próbki do badań laboratoryjnych.
[nbsp]
[nbsp]
Co wykazała prospekcja?
Prospekcja pozwoliła ustalić, że krypta pochodzi z XIX w. Od zachodu szerokim przejściem łączy się z mniejszą kryptą, która mieści się pod sąsiednią kaplicą św. Anny z XV wieku. Grobowiec ma sklepienie, w którym, od strony północnej znajduje się otwór, przy którym zgromadzone zostały bez porządku kości oraz czaszki. Zostały tam wrzucone przez mały otwór. Prawdopodobnie są to ekshumowane szczątki, pochodzące z grobów, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni. Usunięto je w czasie dawnych prac budowlanych, a później złożono w krypcie. Prawdopodobnie pochodzą one od przynajmniej 40 osób. Poza tym na dnie krypty znaleziono również minimum 7 szkieletów w porządku anatomicznym. Wiemy, że pochówki tych osób miały miejsce w krypcie, a jedynie trumny całkiem się rozłożyły.
[nbsp]
[nbsp]
Co dalej?
Po zakończonej prospekcji fragmentem rdzenia pozyskanego z odwiertu szczelnie zaczopowaliśmy otwór. Dzięki temu zmiany zewnętrzne w posadzce kaplicy są niemal niezauważalne, a jednocześnie można bez trudu ponownie odblokować otwór i wykonać dodatkowe badania lub pomiary.
[nbsp]
Jeśli poszukujesz firmy, która zajmuje się podobnymi pracami i która będzie potrafiła wywiercić wszelkiego rodzaju otwory lub zajmie się cięciem posadzki, zadzwoń pod numer 601 513 761 lub 601 556 380. Szczegóły znaleźć można na naszej stronie www.julispec.pl.