W akcji

Wyburzenia i rozbiórki – jakie procedury bezpieczeństwa należy podczas nich zachować?

Prawidłowe wykonanie rozbiórki to nie tylko kwestia techniczna. Równie ważne jest bowiem zachowanie bezpieczeństwa. Często słyszymy o wypadkach, spowodowanych licznymi niedopatrzeniami w tym względzie.

 

Warunki atmosferyczne i zalegający gruz

Ważne jest, by prac rozbiórkowych nie wykonywać przy silnym wietrze. Wówczas istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że budynek się zawali. Gdy jego prędkość przekroczy 10m/s, rozbiórkę należy od razu przerwać. Dopilnować należy też, aby pracownicy w czasie trwania prac nie przebywali na niższych piętrach budynku. Gdyby coś się obsunęło, mogłoby to się dla nich źle skończyć. Warto również zatroszczyć się o to, by regularnie usuwać gruz, używając do tego rynien zsypowych. Gruz nie będzie wtedy zalegał na dachu czy na stropach kolejnych pięter. Gdyby tak było, mógłby sprawić, że kondygnacje się zawalą. Zabrania się również podkopywania i podcinania ścian.

 

building-1080599_1920

 

Bezpieczeństwo pracowników

Pracownicy budowlani, którzy prowadzą rozbiórkę, powinni stosować środki ochrony indywidualnej. To przede wszystkim hełmy, które ochronią ich przed urazami głowy. Jeśli w miejscu, gdzie przyszło im pracować, powietrze jest zapylone w dużym stopniu, przydarzą się okulary ochronne. Warto też, by zaopatrzyli się w rękawice ochronne. Osłaniają one dłonie przed możliwymi obrażeniami. Pracownicy, wykonujący czynności w skrajnych częściach konstrukcji, powinni dodatkowo zostać zabezpieczeni szelkami bezpieczeństwa.

 

Jak na budowie

Każda budowa musi ustanowić swojego kierownika rozbiórki. Tak mówi nawet art. 18 prawa budowlanego. Analogiczna sytuacja ma miejsce podczas wykonywania wyburzeń i rozbiórek. Od momentu rozpoczęcia rozbiórki kierownik zobowiązany jest do prowadzenia dziennika rozbiórki. Musi również zamieścić w widocznym miejscu tablicę informacyjną. Powinien także zadbać, by teren, na którym prowadzone są pracy, był odpowiednio zabezpieczony.

 

Wszystkich, którzy szukają firmy, która profesjonalnie przeprowadzi rozbiórkę za pomocą robotów udarowych i narzędzi ręcznych, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Szczegóły można znaleźć również pod linkiem: www.julispec.pl/wyburzenia-rozbiorki.

Napisz komentarz