O betonie bez tajemnic

Najsłynniejsze betonowe budowle

Podziwiając słynne budowle, nie zastanawiamy się zazwyczaj, z czego są one wykonane. Jak się okazuje, istnieje kilka dobrze znanych budowli, które powstały przede wszystkim z betonu. Przedstawiamy dziś kilka z nich.

 

 1. Opera w Sidney
  Budynek opery to fantastyka architektoniczna dostosowana do współczesnej ery podróży kosmicznych. To jeden z najsłynniejszych symboli Australii. Projekt pochodzącego z Danii Jörna Uztona został wybrany spośród 222 projektów z 32 krajów świata. Budowa opery trwała 10 lat dłużej niż planowano. Autor inspirował się żaglami jachtów w porcie, wzorując budowlę na kuli. Przeniósł on na papier wizję podzielonego na połówki gmachu z białego betonu. Betonowe sklepienia wachlarzowe gmachu wsparte zostały na stalowych żebrach. Szkielet dachu o wadze 161000 ton podtrzymywany jest przez 350 km kabla. W gmachu znajduje się pięć sal, w których odbywają się przedstawienia teatralne i baletowe oraz koncerty. Jest tam także kino oraz dwie restauracje. W sali operowej czeka 1550 miejsc, w sali koncertowej 2700, w teatralnej 550, a w sali muzyki kameralnej 420. Znajdują się tam też największe kurtyny świata oraz największe organy mechaniczne.

   

 2.  Ryugyong w Korei Północnej

  To monstrualna piramida ze szkła i betonu wygląda, jakby wzorowana była na Ministerstwie Prawdy z „Roku 1984″ Orwella. Budowla od 30 lat nie została ukończona. Projekt hotelu zrujnował budżet reżimu i jako klęska dynastii Kimów został wymazany nawet z propagandowych zdjęć. Żelbetowa konstrukcja składa się z trzech skrzydeł o wspólnym wierzchołku, każde z nich ma 100 m długości i 18 m szerokości, kąt rozwarcia wierzchołka wynosi 30°. Na samej górze znajduje się duża 40-metrowa okrągła struktura, na której znajduje się 8 obrotowych pięter. Nad nimi góruje 6 ostatnich, nieruchomych poziomów. Żuraw konstrukcyjny, wieńczący budynek nigdy nie został usunięty. Hotel otoczony jest przez liczne pawilony, ogrody i tarasy.

   

  uniqhotels.com

  uniqhotels.com

  s

 3. Rzymski Panteon

  Ta olbrzymia, wykonana z cegły rotunda z kolumnowym portykiem, przykryta została wspaniałą kopułą. Do jej wykonania budowniczy użyli nowego wówczas materiału — betonu. Przez ponad 1000 lat nikomu na świecie nie udało się wznieść większej kopułowej budowli. Średnica rotundy i jej wysokość są takie same — mają po 43,50 m. Jedynym „oknem”, które oświetla wnętrze budynku, jest olbrzymi otwór w kopule, zwany oculusem. Ma on prawie 9 m średnicy. Ciekawostką jest, że poprzez otwór ten do Panteonu wpada nie tylko światło, lecz także deszcz. Z tego powodu podłoga w środku jest wklęsła, tak, by mogła odprowadzać wodę.

 

Jak się okazuje, beton jest częstym materiałem, z którego wykonywane były rozmaite cuda architektury. Kto wie, może w przyszłości pojawią się kolejne betonowe budowle, które staną się słynne?

 

Napisz komentarz