Pstryk!

Na czym polega elektronagrzew betonu?

Chcąc przybliżyć naszym czytelnikom procesy związane z betonem, postanowiliśmy dzisiaj wytłumaczyć, na czym polega elektronagrzew betonu. Co kryje za sobą ta skomplikowanie brzmiąca nazwa?

 

Czym jest elektronagrzew betonu?

Elektronagrzew to nic innego jak podgrzewanie powierzchni betonu prądem elektrycznym. Najczęściej jest stosowany podczas robót żelbetowych, dzięki czemu uzyskuje się możliwość szybszego wiązania betonu, a także podejmowania tego typu prac w temperaturach poniżej zera. Podgrzewanie prądem elektrycznym odbywa się zazwyczaj poprzez podłączenie do izolowanego rdzenia grzewczego lub drutów grzewczych zatopionych w betonie, które zostają przymocowywane do zbrojenia.

 

Czemu ma służyć elektronagrzew?

To jeden ze sposobów pielęgnowania betonu w czasie zimy. Pielęgnacją betonu nazywa się wspomaganie procesu hydratacji cementu. Czynności te opierają się na kontrolowaniu temperatury i migracji wilgoci zarówno z betonu, jak i do niego. Główny cel elektronagrzewu betonu to po prostu podgrzanie go. Otóż dostarczanie ciepła do betonu pełni podobną funkcję do ochrony cieplnej. Jednak pod warunkiem, że dzieje się to wówczas, gdy sama ochrona to za mało albo kiedy trzeba przyśpieszyć dojrzewanie betonu w konstrukcji.

 

budownictwo360.pl

budownictwo360.pl

 

Jakie alternatywy dla elektronagrzewu istnieją?

Elektronagrzew to nie jedyny sposób ogrzania betonu. Można również stosować inne, podobne sposoby ocieplania go. Jednym ze sposobów jest podgrzewanie składników betonu. Z myślą o zimach, które będą nadchodzić z każdym kolejnym rokiem, możemy zastosować domieszki chemiczne przeciwmrozowe oraz takie, które poprawią reologię mieszanki betonowej. Można również zapewnić ochronę i osłonę cieplną betonu w elemencie konstrukcji. Można zrobić to, osłaniając konstrukcję lub betonowany elementu materiałami ciepłochłonnymi. Te będą zabezpieczały beton przed utratą ciepła własnego oraz ciepła hydratacji.

 

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o betonie jeszcze więcej, zapraszamy serdecznie do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu. Jeśli interesuje Cię temat cięcia betonu liną diamentową i potrzebujesz fachowe pomocy w tej dziedzinie, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie zadane pytania. Zapraszamy także na naszą stronę internetową pod adresem www.julispec.pl.

Napisz komentarz