O betonie bez tajemnic

Na czym polega kotwienie w betonie?

Beton jest powszechnie wykorzystywanym materiałem budowlanym ze względu na swoje unikatowe właściwości fizyczne i chemiczne. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ścieranie, nie ulega korozji, można go precyzyjnie kształtować i jest bardzo trwały. W budownictwie beton często łączony jest z wieloma komponentami oraz elementami. To najczęściej stalowe pręty zbrojeniowe przenoszące naprężenia oraz złącza ciesielskie łączące drewniane elementy konstrukcji.

Dzięki kotwieniu cała konstrukcja jest nie tylko wzmocniona, ale również doskonale scalona. To czynność, która jest niezbędna we współczesnym budownictwie. Wyróżnia się dwie podstawowe techniki kotwienia w betonie, które postaramy się scharakteryzować w dzisiejszym artykule.

 


Kotwienie mechaniczne

Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w mocowaniu elementów do podłoży stałych wykonanych z betonu. Kotwy mechaniczne w całości wykonane są ze stali, a ich działanie przypomina działanie klasycznych kołów rozporowych. Ich zaletą jest wysoka wytrzymałość, jednak ich użycie jest w pewnym stopniu ograniczone ze względu na siły naprężeniowe powstające w wyniku nawiercenia betonu i umieszczenie w nim kotwy.

 

Kotwienie chemiczne

To drugi sposób kotwienia w betonie, który obecnie jest znacznie częściej wykorzystywany w budownictwie niż klasyczne kotwy mechaniczne. Działanie kotew chemicznych opiera się na zasadzie adhezji, która łączy elementy kotwiące z substancją wykonaną na bazie żywicy, a po aplikacji skutecznie przylega do powierzchni wewnętrznych. Następnie uzyskuje wysoką trwałość, zapewniając skuteczne przymocowanie elementu kotwiącego do podłoża.

Ten sposób kotwienia w betonie jest bardzo prosty. Wywiercone otwory w betonie należy dokładnie wyczyścić z pyłu oraz zwiercin. W tym celu można wykorzystać wycior, bądź specjalną pompkę służącą do wydmuchiwania. Po dokładnym wyczyszczeniu otworów kolejnym krokiem jest aplikacja żywicy. Jest to prosta czynność, jednak należy pamiętać o jednej kluczowej zasadzie. Nie aplikujemy do otworu pierwszych dziesięciu centymetrów wyciśniętych z nowej kotwy chemicznej.

Jest to ważne, ponieważ po otwarciu tuby żywica i utwardzacz nie są aplikowane w sposób równomierny. Przystępując do aplikacji kotwą chemiczną, należy wypełnić ¾ głębokości otworu, a następnie delikatnym ruchem obrotowym umieścić element mocujący. Nadmiar żywicy, która została wypchnięta z otworu, usuwamy szpachelką.

 

Zalety kotwienia chemicznego

Kotwy chemiczne nie generują naprężeń w chwili kotwienia elementu do podłoża. Dzięki temu, rozwiązanie to może być wykorzystywane zarówno podczas budowy nowych budynków, jak i remontu starych. Kotwy chemiczne doskonale sprawdzają się nawet w podłożach, które są bardzo wyeksploatowane.

Kolejną zaletą jest wysoka szczelność mocowania, dzięki której rozwiązanie to może być bez obaw wykorzystywane na zewnątrz budynku. Kotwy chemiczne cechują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Kotwy chemiczne są bardzo uniwersalne. Sprawdzają się nie tylko podczas wykonywania zamocowań betonie, ale również w cegle, a nawet w pustakach, ponieważ substancja skutecznie wypełnia wolne przestrzenie w każdym materiale. W odróżnieniu od kotew mechanicznych można je stosować blisko krawędzi, bez obawy o oderwania materiału.

 

 

Występując w roli doświadczonego eksperta, polecamy Państwu kotwy chemiczne. To proste i niezawodne rozwiązanie, które charakteryzuję się wieloma istotnymi zaletami. Od wielu lat wykonujemy kotwienie w betonie przy użyciu profesjonalnych preparatów, dzięki którym możemy świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

1 Komentarz Na czym polega kotwienie w betonie?

  1. Pingback: Kotwienie w betonie - co to - Zbudujmy

Napisz komentarz