O betonie bez tajemnic

Cięcie w betonie – co jest do niego konieczne?

Czytając regularnie naszego bloga, z pewnością wiecie, jak sporo zalet ma beton. To szczególny materiał budowlany przenoszący naprężenia ściskające oraz rozciągające, który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Beton ma swoje zalety, ale również wady. Jego właściwości mechaniczne sprawiają, że jest on materiałem, w którym bardzo trudno wykonuje się precyzyjne otwory oraz nacięcia. Takie czynności wymagają nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale również właściwego sprzętu, którego postaramy się scharakteryzować w dzisiejszym artykule.

 

Technika diamentowa

To obecnie najpopularniejsza metoda cięcia w betonie wykorzystywana w budownictwie. Sprowadza się ona do wykorzystania specjalnej piły, której ostrza pokryte są diamentowym pyłem. Diament jest najtwardszym znanym nam i występującym w naturze materiałem, dlatego opiłki tego minerału ułożone w odpowiedni sposób na ostrzu sprawiają, że piła doskonale radzi sobie nawet z najtwardszymi materiałami.

W przypadku konstrukcji charakteryzujących się sporymi gabarytami bądź nieregularnym kształtem, wykorzystuje się piły w postaci liny diamentowej. Dzięki niej można skutecznie przeciąć konstrukcję betonową znajdującą się w trudno dostępnym miejscu.

Piła diamentowa do skuteczne rozwiązanie, które jednocześnie minimalizuje wstrząsy, drgania, hałas oraz ilość powstającego pyłu. Wadą jest wysoka cena, która sprawia, że nie jest to rozwiązanie dedykowane dla amatorów, którzy zamierzają okazjonalnie wykonać nacięcia w betonie. Z tej techniki korzystają przeważnie wyspecjalizowane firmy takie jak nasza. Jeżeli chcielibyście skorzystać z tej usługi, zapraszamy Was do odwiedzenia naszej strony oraz zapoznania się z naszą ofertą.

 

Cięcie bezpyłowe

Wykonywanie nacięć w betonie wiąże się ze znaczną ilością powstającego pyłu, jednak wiele firm oferuje usługę cięcia bezpyłowego. W tym celu wykorzystuje się specjalne odkurzacze przemysłowe, które po podłączeniu do piły pochłaniają ulatniający się pył.

 

Dodatkowe akcesoria

Jeżeli zamierzacie samodzielnie wykonać nacięcia w betonie, powinniście pamiętać nie tylko o odpowiedniej tarczy tnącej przeznaczonej do tego zadania, ale również o kilku istotnych elementach, które zagwarantują bezpieczeństwo w czasie pracy.

Cięcie w betonie nie jest łatwym zadaniem, podczas którego może wydarzyć się wiele nieoczekiwanych sytuacji. Przystępując do pracy, w pierwszej kolejności powinniście zadbać o odpowiedni ubiór. Powinien on zapewnić swobodę ruchu, jednak nie może być zbyt luźny, aby materiał nie wkręcił się piłę. Istotne są również gogle bądź okulary ochronne, które zabezpieczają oczy przed pyłem.

Ostatnim elementem, o którym warto pamiętać, jest ochrona głowy. Jak już wspomnieliśmy, w czasie cięcia betonu może wydarzyć się wiele nieoczekiwanych sytuacji np. pęknięcie tarczy, której odłamek może uszkodzić nasze ciało. Głowa jest bez wątpienia najważniejszą częścią naszego ciała, dlatego warto ją zabezpieczyć, zakładając specjalny kask ochronny.

Napisz komentarz