O betonie bez tajemnic

Lina diamentowa – zastosowanie

Lina diamentowa jest teraz najpopularniejszym narzędziem, stosowanym do cięcia betonu. Przez kilka lat zdążyła przewyższyć inne techniki cięcia pod względem użytkowników. Jakie jest jej najczęstsze zastosowanie?

 

Lina diamentowa zyskała tak dużą popularność za sprawą ceny. Nie da się ukryć, że względy ekonomiczne są kluczowe dla techniki. Lina diamentowa taniała, a wzrost jej wydajności i powiązane koszty, np. energia, woda czy oszczędność ciętego materiału sprawiły, że zdobywała coraz większą rzeszę miłośników. Oprócz  tego zwrócono także uwagę na takie czynniki jak mniejszy hałas podczas pracy czy prostota traków linowych i mniejszy koszt inwestycji w maszyny i fundamenty. Lina diamentowa ma szersze zastosowanie niż wyłącznie cięcie betonu. Jakie?

 

Do czego lina?

Z liny diamentowej korzysta się przede wszystkim podczas:

 

  • cięcia bunkrów, tam, wiaduktów, czy mostów,
  • cięcia cegieł, żelbetu, kamienia, innych materiałów budowlanych,
  • cięcia stropów, posadzek i ścian,
  • cięcia fundamentów.

 

hatson.pl

hatson.pl

 

Lina diamentowa w cięciu granitu

Szczególną uwagę poświęcić warto procesom podczas produkcji wyrobów z granitu. Do nich właśnie często używana jest lina diamentowa. Procesy te to przede wszystkim:

s

  •  wydobywanie granitu z kamieniołomu,
  • cięcie podstawowe, czyli przetwarzanie bloków granitowych na mniejsze elementy,
  • formowanie wyrobów przy użyciu maszyn do cięcia profilowego.
    s

Wszelkie korzyści osiągnięte w pierwszych etapach wydobycia skały z kamieniołomu stanowią ważny element redukcji kosztów wytworzenia produktu końcowego. Możliwość wydobywania obrobionych już bloków daje nie tylko oszczędności na etapie przetwarzania, ale także dzięki temu, że co najmniej jedną płaszczyznę uzyskuje się w wyniku cięcia, określanie jakości i klasyfikacja granitu staje się prostsza i bardziej czytelna. Nie sposób nie wspomnieć, że jedną z osiąganych korzyści jest znikomy wpływ na środowisko naturalne w porównaniu do metod tradycyjnych. W miarę rozwoju cywilizacji kwestia ta okazuje się coraz ważniejsza.

s
Lina diamentowa jest narzędziem, z którego technika korzysta od wielu lat. Mimo że delikatna konstrukcja i ewentualne błędy obsługi liny czy też problemy z maszyną w trakcie pracy, spowodować mogą pogorszenie osiąganych wyników cięcia lub nawet szybsze zużycie i w efekcie końcowym zniszczenie narzędzia, to i tak jest to narzędzie najpopularniejsze i najbardziej opłacalne. Zastosowanie liny wciąż rośnie. Można się spodziewać, że w kolejnych latach da jeszcze większe możliwości!

 

Napisz komentarz