O betonie bez tajemnic

Naprawa betonu – na czym polega?

Najczęściej spotykanymi problemami w budownictwie są degradacja betonu oraz zniszczenia mechaniczne. Niejednokrotnie potrzebna jest renowacja czy naprawa betonu również w przypadku zmiany przeznaczenia budowli i ich konstrukcji. W ramach specjalistycznych robót budowlanych realizuje się różnego rodzaju naprawy — fundamentów, posadzek, ścian, słupów, zbiorników itp. Przede wszystkim poprzez wykonanie iniekcji ciśnieniowych, izolacji, powłok chemoodpornych i wielu innych napraw. Przyjrzyjmy się im dziś nieco bliżej.

Technika diamentowa w naprawie betonu

Tradycyjne metody naprawy stosowane jeszcze do niedawna w budownictwie wymagały długiego czasu wiązania materiału, co powodowało wyłączenie użytkowania obiektu na dłuższy czas. Stosując technikę diamentową oraz materiały kompozytowe, chemię budowlaną można osiągnąć znakomite rezultaty w maksymalnie krótkim czasie. Zaawansowane technologie umożliwiają przeprowadzanie napraw również w ujemnych temperaturach nawet do – 27°C.

Naprawa dylatacji — na czym polega?

Kwestią, o której niewątpliwie warto wspomnieć, jest naprawa dylatacji. Powtarzający się problem łamania się dylatacji zażegnać można poprzez zastosowanie technologii kompozytowej. Istnieją różne rodzaje dylatacji — poliuretanowe, bitumiczne, epoksydowe, żelowe, systemowe. Absolutnym hitem na rynku w dziedzinie nowych technologii dla dylatacji, umieszczonych pod naporem wody i wilgoci, okazują się dylatacje żelowe. Ich właściwości nie tylko przenoszą obciążenia, ale również skutecznie uszczelniają przed przepływem wody.

Korozja betonu

Beton, tak jak każdy materiał budowlany, narażony jest na oddziaływanie czynników wywołujących korozję. Należą do nich:

  • czynniki atmosferyczne, np. woda deszczowa, mróz,
  • związki chemiczne, które występują w powietrzu,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • czynniki biologiczne.

W przypadku napraw betonu stosowana jest dziś zasada kompatybilności. Polega na naprawianiu przy zastosowaniu wyrobów o parametrach technicznych zbliżonych do parametrów naprawianego elementu. W przypadku konstrukcji betonowych skurcz wiązania i twardnienia oraz współczynnik pełzania powinien być bliski zeru.

julispec.pl

julispec.pl

Obniżanie poziomu betonu

Szlifowanie oraz frezowanie z zastosowaniem techniki diamentowej pozwala na usuwanie i obniżanie poziomu betonu. Ma to na celu usunięcie zniszczonej powierzchni oraz starych powłok lakierniczych, epoksydowych i tym podobnych.

Wszystkich, którzy szukają pomocy przy naprawach związanych z betonem i dylatacjami, zachęcamy do kontaktu.

 

Napisz komentarz