Pstryk!

Prąd na działce – dlaczego jest niezbędny?

Korzystamy z nich przede wszystkim latem, ale odwiedzamy je także wiosną i jesienią. Uprawiamy na nich warzywa, sadzimy kwiatki lub odpoczywamy podczas słonecznych weekendów. Mowa oczywiście o działkach wypoczynkowych. Dziś chcemy skupić się na konieczności zaopatrzenia działki w dostęp do prądu. Dlaczego bez niego ani rusz?

 

Prąd koniecznością

Przede wszystkim światło. Bez prądu żadna żarówka nie zechce zaświecić. Trudno o jakikolwiek remont czy prace wykończeniowe bez energii elektrycznej. Siedząc latem ze znajomymi przy grillu, przyjemnie będzie zapalić zewnętrzne światła. W przeciwnym razie pozostaną nam świeczki, a one nie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Owszem, ładnie wyglądają, ale na dłuższą metę nie będą się sprawdzać. Co jeszcze przemawia za tym, aby założyć prąd? Bez niego nie podłączymy wiertarki ani kosiarki. Nie uruchomimy też na działce elektrycznego czajnika, aby zaparzyć herbatę. Wiele osób, które na co dzień gotują obiady, podczas wypadów na działkę wolą skorzystać z łatwiejszych rozwiązań i odgrzać obiad w mikrofali. Bez prądu to również będzie niemożliwe. Jednym słowem – bez elektryki ani rusz!

 

lightbulb-1246589_1280

 

Jakich formalności należy dopełnić?

Najpierw musimy udać się do biura obsługi klienta w naszym rejonie, gdzie złożymy wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci. Zakład sieciowy w ciągu 30 dni musi wydać nam warunki, a razem z nimi projekt umowy przyłączeniowej. W niej określony będzie termin realizacji przyłącza i dowiemy się, ile nas to wyniesie. Przy podpisaniu umowy musimy wpłacić określoną sumę (chyba że mamy możliwość uiszczenia opłaty w ratach – druga po zakończeniu instalacji). Całą budową przyłącza elektrycznego zajmuje się przedsiębiorstwo, któremu to zleciliśmy. My mamy w obowiązku przygotować miejsce, w którym zainstalowane zostaną szafki z licznikiem i złączem. Miejsce to musi zgadzać się z warunkami określonymi przez instalatorów. Musimy też sami przygotować instalację wewnętrzną w budynku i na terenie posesji (o ile szafki znajdują się w linii ogrodzenia). Oczywiście działać w tym zakresie muszą uprawnione do tego osoby, my powinniśmy jedynie dopilnować, aby wszystko odbyło się na podstawie pozwolenia na budowę. Kiedy zakończą się wszystkie roboty, przychodzi czas na odbiór techniczny. Następnie musimy podpisać umowę kompleksową dostarczania energii elektrycznej.

 

Kiedy urządzenia pomiarowe zostaną odblokowane, możemy cieszyć się bezpośrednim dostępem do prądu. Dziś, w dobie elektroniki, prąd na działce to naprawdę konieczność. Mamy nadzieję, że jeśli dopiero planujecie założenie instalacji, to naszym artykułem choć trochę Wam pomogliśmy.

Napisz komentarz