Pstryk!

Oświetlenie LED

Oświetlenia LED od dłuższego czasu zdobywają serca coraz większej rzeszy posiadaczy własnych domów i mieszkań. Wiemy, że takie rozwiązanie jest opłacalne i sprzyja środowisku. Często nie mamy jednak pojęcia, czym jest to spowodowane. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej oświetleniu LED.

 

Dioda LED — budowa

Na lampy LED często mówimy, że to żarówki. Otóż — nic bardziej mylnego. To lampy, w których źródłem światła jest biała dioda elektroluminescencyjna. Złożona jest ona z dwóch elementów — niebieskiej diody elektroluminescencyjnej oraz luminoforu. Dioda elektroluminescencyjna jest w stanie emitować światło, którego długość fali osiąga około 450 nm. Światło niebieskie ma za zadanie pobudzić do świecenia luminofor, który umieszczony jest w obudowie diody. Luminofor z kolei emituje światło żółtozielone. Jest ono zmieszane ze światłem niebieskim diody. W ten sposób daje światło białe. Najlepsze LED-owe źródła światła białego mają sprawność wynoszącą ponad 300 lumenów z wata mocy elektrycznej.

 

centrum-montazu.pl

centrum-montazu.pl

 

Dlaczego warto?

Jeśli zaczniemy porównywać lampy diodowe z lampami żarowymi, to od razu znajdziemy kilka podstawowych zalet LEDów. Przede wszystkim mają one znacznie większą trwałość. Niektóre lampy LED mogą działać nawet przez 50 tys. godzin, jeśli używane są przez około 5 godzin dziennie. Wówczas będziemy mogli używać ich niezmiennie przez blisko 30 lat. Co jeszcze można zaliczyć do ich zalet?

 

  • szerszy zakres napięć roboczych,
  • większa sprawność,
  • mniejszy stopień nagrzania (pozostają zimne, nie ma ryzyka poparzenia),
  • temperatura barwowa światła nie jest zależna od napięcia zasilającego,
  • można dobrać dowolną temperaturę barwową lampy LED,
  • kontrolki mogą dodatkowo uzyskać dowolny kolor bez używania do tego barwnych filtrów.

 

Warto również wspomnieć, że lampy LED mogą być często włączane i wyłączane, dlatego są dobrą alternatywą dla oświetlenia w miejscach, w których światło zapalane jest na krótko, ale dość często, np. toaleta w biurze. Nie potrzebują również dużo czasu, aby rozpalić się do maksimum jasności. Zatem na pytanie: LED czy żarówka energooszczędna? odpowiedź jest prosta.

 

galeria.trojmiasto.pl

galeria.trojmiasto.pl

Wszystkie osoby, które zainteresowane są montażem oświetlenia lub innych instalacji elektrycznych, serdecznie zapraszamy do kontaktu!

 

Napisz komentarz