Pstryk!

Jak rozmieścić prąd w łazience?

Łazienka służy nam do utrzymywania higieny osobistej. To w niej kąpiemy się, myjemy włosy, wykonujemy makijaże, szykujemy się do ważnych wyjść. Często zdarza się, że w łazience znajduje się pralka, w której pierzemy ubrania. Przed łazienkowym lustrem suszone i prostowane są włosy. To wszystko sprawia, że w łazience potrzebny jest prąd.

 

Strefy ochronne łazienki – pomoc w zachowaniu bezpieczeństwa

Nie da się ukryć, że ze względu na znajdującą się w łazience wodę, ryzyko porażenia prądem jest w niej dość duże. Wyróżnia się więc 4 strefy ochronne w łazience.

 

  • Strefa 0 – czyli wnętrze brodzika lub wanny.
  • Strefa 1 – ograniczona płaszczyznami: pionową, która przebiega wzdłuż zewnętrznej krawędzi obrzeża wanny, brodzika lub w odległości 60 cm od prysznica (w przypadku basenu natryskowego) oraz poziomą, przebiegającą na wysokości 225 cm nad powierzchnią podłogi.
  • Strefa 2 – ogranicza ją płaszczyzna: pionowa, przebiegającą 60 cm na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej strefę 1 oraz pozioma, która przebiega na wysokości 225 cm nad powierzchnią podłogi.
  • Strefa 3 – jest ograniczona płaszczyznami: pionową, przebiegającą w odległości 240 cm na zewnątrz od płaszczyzny ograniczonej strefą 2, a także poziomą, która przebiega na wysokości 225 cm nad poziomem podłogi.

 

Eléonore H, fotolia.com, #98400640

Eléonore H, fotolia.com, #98400640

 

Co w takim razie zrobić, czy prąd w łazience być rozmieszczony w bezpieczny sposób?

Aby mieć pewność, że instalacja elektryczna w łazience jest bezpieczna i możemy bez obaw z niej korzystać, powinniśmy:

  • zadbać, aby w naszej łazience zostały wykonane połączenia wyrównawcze miejscowe. Obejmują one metalowe rury, metalowe wanny, brodziki, podgrzewacze wody, grzejniki wodne i konstrukcję zbrojenia budowlanego,
  • gniazda wtyczkowe umieszczać tylko w trzeciej strefie ochronnej, a także zabezpieczyć je wysokoczułym wyłącznikiem różnicowoprądowym o znamionowym prądzie różnicowym IΔn ≤ 30 mA. Możemy także zasilać gniazdka z indywidualnego transformatora separacyjnego. W trzeciej strefie może być zamontowana pralka czy inne sprzęty elektryczne, których używamy na co dzień,
  • korzystać z przewodów wielożyłowych, izolowanych w powłoce izolacyjnej lub jednożyłowych izolowanych, układanych w rurach instalacyjnych nieprzewodzących.

 

Osoby zainteresowane usługami związanymi z instalacjami elektrycznymi, serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na naszej stronie internetowej www.julispec.pl oraz do kontaktu.

 

Napisz komentarz